Gmina Łąck

Urząd Gminy w Łącku

 h_lack.png

Wójt Gminy Zbigniew Białecki

ul. Gostynińska 2

09-520 Łąck

tel. +48 (24) 384-14-00

fax. +48 (24) 384-14-15

e-mail: gmlack@op.pl

www: http://www.gminalack.pl/

 

 

Gminę Łąck tworzy 19 wsi zamieszkałych przez 4867 osób na obszarze 93,7 km2. 4408 ha zajmują lasy, 522 ha to obszar jezior. Bardzo bogata jest historia Łącka.

W 1356 r. Książę Płocki Siemowit III nadał prawa miejskie wsi Zaździerz położonej nad Jeziorem Zdworskim i prawa wiejskie miejscowości Łąck. Niezwykłe położenie, wspaniałe lasy i jeziora oraz bogata i różnorodna fauna i flora to niepodważalne atrakcje mające wpływ na historię Łącka i okolic. Królowie i książęta Polski urządzali tu częste i huczne polowania. W okresie międzywojennym założono w Łącku stadninę koni, która funkcjonuje do dziś. W okresie okupacji hitlerowskiej lasy łąckie stały się miejscem masowych egzekucji na miejscowej ludności. Dziś przypominają o tym Pomniki Pamięci w Wincentowie, Grabinie i Woli Łąckiej.

 

W Łącku kręcono wiele scen do znanych filmów, m.in.: "Pościg", "Szatan z VII klasy", "Stawka większa niż życie", "Szwadron", "Cwał" oraz "Ogniem i mieczem" J. Hoffmana, co na trwałe wpisało się w historię gminy.

 

Gmina Łąck leży w sercu Pojezierza Gostynińskiego na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Wśród lasów są 4 rezerwaty, 22 pomniki przyrody oraz 7 malowniczo położonych jezior. Ze względu na swe położenie (centrum kraju), bardzo dobrą dostępność komunikacyjną (PKP, PKS), skrzyżowanie 2 dróg wojewódzkich Płock-Warszawa i Płock-Łódź oraz walory krajoznawcze - gmina Łąck jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Cztery główne szlaki turystyczne są idealne dla turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz narciarstwa biegowego zimą. Miłośników przyrody zainteresuje śródleśna ścieżka dydaktyczna. Na 5 zagospodarowanych turystycznie jeziorach (w Grabinie, Zdworzu, Koszelówce, Zaździerzu) uprawiać można sporty wodne: kajakarstwo, windsurfing, żeglarstwo, pływanie. Dwa Jeziora Łąckie (Duże i Małe) to rezerwaty dzikiego ptactwa i z uwagi na bogactwo ryb - raj dla wędkarzy.

 

Pobyt na terenie gminy umożliwiają i organizują liczne ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, campingi, pola namiotowe, hotele, schronisko młodzieżowe, a także kwatery prywatne w coraz liczniejszych gospodarstwach agroturystycznych.

 

Stado Ogierów organizuje obozy jeździeckie, naukę jazdy konnej dla każdego, wczasy w siodle i międzynarodowe zawody jeździeckie, które uatrakcyjniają pobyt turystów na tym terenie.

 

Życie kulturalne gminy skupia się wokół wiejskiej galerii w Koszelówce, gdzie organizowane są coroczne liczne imprezy o zasięgu gminnym i krajowym.

 

Do dyspozycji zwolenników czynnego wypoczynku są: 2 stadiony, 4 boiska sportowe, 2 przystanie, 5 kąpielisk, hipodrom oraz kort tenisowy w Łącku.

 

Tak dużą atrakcyjność turystyczną i bogatą infrastrukturę zapewnia gminie dbałość władz o ochronę środowiska naturalnego. Brak przemysłu i nowatorskie inwestycje zgodne z ideą ekorozwoju zapewniły Gminie Łąck zdobycie w 1995 r. nagrody Prezydenta RP dla jednej z najbardziej ekologicznych gmin w Polsce.

 

WARTO ZWIEDZIĆ:

 

  • Kościół parafialny z XIX w. w Korzeniu,
  • eklektyczny pałac, park i kapliczkę pałacową z XIX w.,
  • stajnie i wozownie z pocz. XIX w.,
  • dwór murowany i czworaki wzniesione w I poł. XIX w.,
  • wyłuszczarnię nasion (nadal funkcjonuje) z pocz. XIX w.

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 11 stycznia 2012 00:25
Dokument wprowadzony do BIP przez: Adam Kosiński
Ilość wyświetleń: 5273
07 grudnia 2018 12:07 (Katarzyna Bernaciak) - Zmiana treści zakładki.
11 stycznia 2012 08:56 (Adam Kosiński) - Zmiana treści zakładki.
11 stycznia 2012 00:25 (Adam Kosiński) - Dodanie nowej zakładki.